2013. március 26., kedd

Rádiós vakukioldó

Ezt a kis tesztet azért bátorkodom írni, mert sajnálatos módon egyetlen magyar oldalon sem találtam erről a flash triggerről leírást, vagy ehhez hasonló tesztet, pedig szerintem egy nagyon jó alternatíva lehet ez a tízenpárezer forintba kerülő szerkezet a kis pénzű fotósnak mondjuk a közel százezer forintos PocketWizard helyett. A vicces nevű Ojecoco H-550 nem meglepő módon a kínai ipar egyik remeke, de a Yongnuo-nál már megtanulhattuk, hogy nem kell mindent leírni ami kínai. Ha már a Yongnuo-t sikerült megemlítenem, azért azt még az elején tisztáznám, hogy ha Canon vázam lenne, valószínű flash triggerből a Yongnuo YN-622C-t választanám, hiszen ez már egy szinttel fejlettebb és nem olyan sokkal drágább kütyü, de sajnos Nikon vázra nem lett kifejlesztve.

   A TTL jeleket az alsó vakutalpból a felső vakupapucsba továbbítja, így nem foglalja el a helyet, ha épp a vázra is szeretnénk egy vakut tenni. A kínai "precízitás" azért itt kitűnt. Egy kis rugó tartja a kontaktot az alsó és felső talp fémkeretei közt, már ha a szorgos kínai kezek ezt a nagy igyekezetben rendesen rakják össze. Az első két darab ami hozzám került, valószínűleg éjszakás műszakban készülhetett, ezeknél a példányoknál ugyanis a kis rugónak kialakított lyukba nem sikerült beletalálni a felső műanyag burkolat ráhelyezésénél. Na mindegy, nem volt túl nehéz korrigálni a hibát és a következő daraboknál nem tapasztaltam ilyet.

TTL jelet sajnos rádión keresztül nem visz át, így nem is lenne igazán érdekes a H-550-es, de ott van az oldalán egy potméter HS Flash felirattal, ami különlegessé teszi. 2,4GHz-en viszi át a rádiójelet ami félig lenyomott expógombnál fel tudja ébreszteni az alvó módba került vakut, illetve természetesen ki tudja oldani egy előre beállított erősséggel miután teljesen lenyomtuk a gombot. Ebből következik, hogy ez a HS Flash nem egy klasszikus HSS (High Speed Sync), ami a vaku nagyon sűrű villogtatásával képes az akár 1/8000-ed másodperces vakuszinkron idő elérésére.

A H-550-nél az 1/8000-ed másodperc eléréséhez 1/1-edre, tehát csúcsteljesítményre kell állítani a vakut, mert a vaku villanásának ideje ilyenkor a leghosszabb és Ojecoco ezt használja ki. Ha ennek a villanásnak a teljes tartományát ki tudjuk használni, tehát a villanás gyulladási fázisának elejétől a kialvási fázis végéig, akkor ez a fény világíthat 1/200-ad másodpercig is, ami már elég ahhoz, hogy az első és a második redőny egész mozgása alatt legyen fényünk. Tehát a gyulladási fázis elejét kell összeszinkronizálni az első redőny elindulásának idejével. Erre szolgál ez a potméter. Ennek a funkciónak a használatához kell egy távkioldó kábel is 2.5mm-es jack dugóval a másik felén, amit a H-550 Camera feliratú aljzatába kell csatlakoztatni. Ebből fogja tudni, hogy pontosan mikor is nyomtuk meg az expó gombot és ehhez képest mikor kell indítani a villanást. A dobozban csak maga a készülék van, ezért ezt a kábelt külön kell beszerezni hozzá.
Mivel nincs magyar leírás (sőt semmilyen), ezért leírom a beállítás folyamatát. A gépen lévő flash trigger-t a kis fényképező szimbólumra állítva,  a vaku alattit a vakura állítva bekapcsoljuk. Összekötjük a váz távkioldó csatlakozóját a flash trigger Camera feliratú aljzatával. A gépet beállítjuk 1/1000s és f/10-re. A vázon lévő flash triggeren a potival bekapcsoljuk a HS funkciót. Ekkor villogni kezd az egyik zöld led (nincs felirat a lednél). Lenyomjuk az expó gombot, a vakut ilyenkor még nem süti el. A villogó led világítani fog ha sikerült a tanítás. A következő exponálásra már elsüti a vakut is és itt már el lehet kezdeni kitrimmelgetni a potméterrel a helyes villanást, ahogy a lenti képeken látszik.



Ha újra szeretnénk tanítani a rendszert, akkor tartsuk lenyomva a tetején lévő nagy gombot kb 5 másodpercig és lehet elölről kezdeni a folyamatot.
Ennek a megoldásnak egyik hátránya, hogy homogénebb felületre villantva kissé látszik a vaku felgyulladási és kialvási karakterisztikája, de elég jól orvosolható azzal ha mondjuk a kép teteje felé irányítjuk a vakut. A másik hátránya, hogy csak csúcsteljesítményen használható a vaku. Előnye viszont az, hogy nagyobb fényteljesítmény csalható ki a vakukból, mint hagyományos HSS módban. Ezt szemlélteti a lenti két kép, ahol mindkét kép ugyanazzal a két vakuval készült ugyanolyan beállításokkal (1/4000s, f/5, ISO160), csak az elsőnél flash triggerrel, a másodiknál commander módban belső vakuval elvillantva. Itt megfigyelhető az is, hogy a baloldali kép alján világosabb a szürke anyag, illetve a háttér a teteje felé kicsit sötétedik. Ebből látszik az is, mennyivel gyorsabb a felgyulladási szakasz a kisülési szakasznál, bár gondolom azért ebbe más tényező is beleszól, például hogy álló helyzetből milyen gyorsan tud felgyorsulni az első redőny, na de mindegy ebbe most ne mélyüljünk el.

2db vaku flash triggerrel
2db HSS vaku commander módban











Ami még hatalmas előnye a szerkezetnek, hogy gyakorlatilag bármilyen vakuval használható, tehát nem kell megvenni a méregdrága HSS vakukat, bármilyen manuális vakut rá lehet vele bírni a gyors expós szinkronra. A lenti képet egy úgynevezett "villanj körte" nevű villanóval készítettem érdekesség képpen. Ezen a szerkezeten egy darab fényerőszabályzó poti van, egyszerű mint a faék, tényleg csak villanni tud semmi mást és ezzel is működik a dolog.

1db villanj körte
Az Ojecoco-n 16 csatorna állítható, nehogy összekeveredjünk a velünk egy helyiségben ugyanilyen szerkezettel dolgozó fotós kollégákkal :). Három csoportba szedhetők a kioldók, illetve a vakuk. Váz kioldására is használható, ami szintén okos dolog.
Összegezve, szerintem egy nagyon jó ár-érték arányt képvisel az Ojecoco H-550. Szerintem jól használható szerethető készülék, bár azt hiszem majd terepen derül ki mit is tud igazán.


Nincsenek megjegyzések: