2013. október 13., vasárnap
2013. október 3., csütörtök
2013. szeptember 11., szerda
2013. július 5., péntek
2013. május 12., vasárnap
Új lakók
A képeket akár egy erdő széli fotós lesben is készíthettem volna, de nem így történt. :) Egyik nap arra lettem figyelmes, hogy az erkélyünkön madarak csipognak és rendszeresen a balkonláda szélére szállnak be, majd a redőny fölé repülnek, mintha ott szeretnének tanyát verni. Mondjuk ennek látszatja azóta sincs. Nem volt más dolgom, mint kitenni egy beszállóágat, kicsit megbontva a szúnyoghálót a függönnyel leplezve a kisteleobit kidugni a gép elejét, na meg kitettem egy vakut is egy állványra. Sokat nem is kellett várnom a sikerre, pár perc után már a memóriakártyán is volt a kis szürke légykapó. A pár azóta is bejárogat, én nagyon örülök nekik. :)
2013. április 6., szombat
Ojecoco bevetésen
Az Ojecoco féle HSS megoldás még kissé gyerekcipőben jár. Mint ahogy azt az előző bejegyzésben írtam, egy potival kell kitrimmelgetni a megfelelő idöben való villanást. Úgy vettem észre, hogy az aksi merülésével ez a megfelelő idő elmászik. Ezen a képen is ez történt, ez okozza a kép alján a sötétebb sávot. Tud némi bosszúságot okozni, ha éppen emiatt nem sikerül egy hasonló mozgást megörökíteni. Ennek ellenére én örülök ennek a képnek :).
2013. március 26., kedd
Rádiós vakukioldó
Ezt a kis tesztet azért bátorkodom írni, mert sajnálatos módon egyetlen magyar oldalon sem találtam erről a flash triggerről leírást, vagy ehhez hasonló tesztet, pedig szerintem egy nagyon jó alternatíva lehet ez a tízenpárezer forintba kerülő szerkezet a kis pénzű fotósnak mondjuk a közel százezer forintos PocketWizard helyett. A vicces nevű Ojecoco H-550 nem meglepő módon a kínai ipar egyik remeke, de a Yongnuo-nál már megtanulhattuk, hogy nem kell mindent leírni ami kínai. Ha már a Yongnuo-t sikerült megemlítenem, azért azt még az elején tisztáznám, hogy ha Canon vázam lenne, valószínű flash triggerből a Yongnuo YN-622C-t választanám, hiszen ez már egy szinttel fejlettebb és nem olyan sokkal drágább kütyü, de sajnos Nikon vázra nem lett kifejlesztve.
![]() |
A TTL jeleket az alsó vakutalpból a felső vakupapucsba továbbítja, így
nem foglalja el a helyet, ha épp a vázra is szeretnénk egy vakut tenni. A
kínai "precízitás" azért itt kitűnt. Egy kis rugó tartja a kontaktot
az alsó és felső talp fémkeretei közt, már ha a szorgos kínai kezek ezt a
nagy igyekezetben rendesen rakják össze. Az első két darab ami hozzám
került, valószínűleg éjszakás műszakban készülhetett, ezeknél a
példányoknál ugyanis a kis rugónak kialakított lyukba nem sikerült
beletalálni a felső műanyag burkolat ráhelyezésénél. Na mindegy, nem
volt túl nehéz korrigálni a hibát és a következő daraboknál nem
tapasztaltam ilyet.
![]() |
TTL jelet sajnos rádión keresztül nem visz át, így nem is lenne igazán
érdekes a H-550-es, de ott van az oldalán egy potméter HS Flash
felirattal, ami különlegessé teszi. 2,4GHz-en viszi át a
rádiójelet ami félig lenyomott expógombnál fel tudja ébreszteni az alvó
módba került vakut, illetve természetesen ki tudja oldani egy előre
beállított erősséggel miután teljesen lenyomtuk a gombot. Ebből
következik, hogy ez a HS Flash nem egy klasszikus HSS (High Speed Sync),
ami a vaku nagyon sűrű villogtatásával képes az akár 1/8000-ed
másodperces vakuszinkron idő elérésére.
![]() |
A H-550-nél az 1/8000-ed másodperc
eléréséhez 1/1-edre, tehát csúcsteljesítményre kell állítani a vakut,
mert a vaku villanásának ideje ilyenkor a leghosszabb és Ojecoco ezt
használja ki. Ha ennek a villanásnak a teljes tartományát ki tudjuk használni, tehát a villanás gyulladási fázisának elejétől a kialvási fázis végéig, akkor ez a fény világíthat 1/200-ad másodpercig is, ami már elég ahhoz, hogy az első és a második redőny egész mozgása alatt legyen fényünk. Tehát a gyulladási fázis elejét kell összeszinkronizálni az első redőny elindulásának idejével. Erre szolgál ez a potméter. Ennek a funkciónak a használatához kell egy távkioldó kábel is 2.5mm-es jack dugóval a másik felén, amit a H-550 Camera feliratú aljzatába kell csatlakoztatni. Ebből fogja tudni, hogy pontosan mikor is nyomtuk meg az expó gombot és ehhez képest mikor kell indítani a villanást. A dobozban csak maga a készülék van, ezért ezt a kábelt külön kell beszerezni hozzá.
Mivel nincs magyar leírás (sőt semmilyen), ezért leírom a beállítás folyamatát. A gépen lévő flash trigger-t a kis fényképező szimbólumra állítva, a vaku alattit a vakura állítva bekapcsoljuk. Összekötjük a váz távkioldó csatlakozóját a flash trigger Camera feliratú aljzatával. A gépet beállítjuk 1/1000s és f/10-re. A vázon lévő flash triggeren a potival bekapcsoljuk a HS funkciót. Ekkor villogni kezd az egyik zöld led (nincs felirat a lednél). Lenyomjuk az expó gombot, a vakut ilyenkor még nem süti el. A villogó led világítani fog ha sikerült a tanítás. A következő exponálásra már elsüti a vakut is és itt már el lehet kezdeni kitrimmelgetni a potméterrel a helyes villanást, ahogy a lenti képeken látszik.
Ha újra szeretnénk tanítani a rendszert, akkor tartsuk lenyomva a tetején lévő nagy gombot kb 5 másodpercig és lehet elölről kezdeni a folyamatot.
Ennek a megoldásnak egyik hátránya, hogy homogénebb felületre villantva kissé látszik a vaku felgyulladási és kialvási karakterisztikája, de elég jól orvosolható azzal ha mondjuk a kép teteje felé irányítjuk a vakut. A másik hátránya, hogy csak csúcsteljesítményen használható a vaku. Előnye viszont az, hogy nagyobb fényteljesítmény csalható ki a vakukból, mint hagyományos HSS módban. Ezt szemlélteti a lenti két kép, ahol mindkét kép ugyanazzal a két vakuval készült ugyanolyan beállításokkal (1/4000s, f/5, ISO160), csak az elsőnél flash triggerrel, a másodiknál commander módban belső vakuval elvillantva. Itt megfigyelhető az is, hogy a baloldali kép alján világosabb a szürke anyag, illetve a háttér a teteje felé kicsit sötétedik. Ebből látszik az is, mennyivel gyorsabb a felgyulladási szakasz a kisülési szakasznál, bár gondolom azért ebbe más tényező is beleszól, például hogy álló helyzetből milyen gyorsan tud felgyorsulni az első redőny, na de mindegy ebbe most ne mélyüljünk el.
![]() |
2db vaku flash triggerrel |
![]() |
2db HSS vaku commander módban |
Ami még hatalmas előnye a szerkezetnek, hogy gyakorlatilag bármilyen vakuval használható, tehát nem kell megvenni a méregdrága HSS vakukat, bármilyen manuális vakut rá lehet vele bírni a gyors expós szinkronra. A lenti képet egy úgynevezett "villanj körte" nevű villanóval készítettem érdekesség képpen. Ezen a szerkezeten egy darab fényerőszabályzó poti van, egyszerű mint a faék, tényleg csak villanni tud semmi mást és ezzel is működik a dolog.
![]() |
1db villanj körte |
Az Ojecoco-n 16 csatorna állítható, nehogy összekeveredjünk a velünk egy helyiségben ugyanilyen szerkezettel dolgozó fotós kollégákkal :). Három csoportba szedhetők a kioldók, illetve a vakuk. Váz kioldására is használható, ami szintén okos dolog.
Összegezve, szerintem egy nagyon jó ár-érték arányt képvisel az Ojecoco H-550. Szerintem jól használható szerethető készülék, bár azt hiszem majd terepen derül ki mit is tud igazán.
2013. február 21., csütörtök
Változás
A napokban történt egy kis változás a blogon, ugyanis éreztem egy kis összeférhetetlenséget a babás illetve az egyéb (természet, tárgy, táj, stb.) képek egy helyen történő megjelenítésénél. Ezért készült egy új oldal, amit a "Kicsik és nagyok" fülön lehet elérni. Remélem elnyeri majd a blogolvasók tetszését, és köszönöm azoknak akik nézegették és nézegetik az oldalt!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)